The Official North Island Championships 2014

Who has entered

Note that Draft entries will not be listed until they have been Submitted

List by race List by competitor

Women

CompetitorClubStatusSprintMiddleLong
Brittany Allison-CarnieNo ClubConfirmedW14W14
Kayla Allison-CarnieNo ClubConfirmedW12W12
Catherine AndrewAucklandConfirmedW16W16W16
Patricia AspinCounties ManukauConfirmedW60
Lise BagstevoldNTNUIConfirmedW21EW21EW21E
Helena BarnesPeninsula and PlainsConfirmedW20EW20E
Rebecca BatinPeninsula and PlainsSubmittedW20EW20EW20E
Karen BeckmanHawke's BayConfirmedW40W40W40
Olivia BeckmanHawke's BayConfirmedW16W16W16
Renee BeveridgeNorth WestConfirmedW21EW21E
Helen BoltAucklandConfirmedW60
Tessa BoydAucklandConfirmedW14W14
Christine BrowneBay of PlentyConfirmedW40W40W40
Georgia BrowneBay of PlentyConfirmedW12W12W12
Megan BruceNorth WestConfirmedW14YellowYellow
Jenny CadeNorth WestConfirmedOrangeOrange
Alison CarswellNorth WestConfirmedW40
Olivia CollinsNorth WestConfirmedW12
Alison ComerAucklandConfirmedW40Red2Red2
Anna Cory-WrightAucklandConfirmedW12W12W12
Grace Cory-WrightAucklandConfirmedW10W10W10
Jean Cory-WrightPeninsula and PlainsConfirmedW50W50W50
Katie Cory-WrightPeninsula and PlainsConfirmedW16W16W16
Anna CrosbyAucklandConfirmedW16W16W16
Natalie de BurghHawke's BayConfirmedW20EW20EW20E
Georgina DibbleNorth WestConfirmedW14Yellow
Lauren DunneNorth WestConfirmedW12W12W12
Holly EdmondsHawke's BayConfirmedW20EW20EW20E
Hayley EwenNorth WestConfirmedW20EW20EW20E
Kayla FairbairnNorth WestConfirmedW20EW20EW20E
Vida FoxHawke's BayConfirmedW20EW20EW20E
Marquita GeldermanNorth WestConfirmedW40W40W40
Danielle GoodallCounties ManukauConfirmedW20EW20EW20E
Santy GoodallCounties ManukauConfirmedOrangeOrangeOrange
Anna GrayNorth WestConfirmedW21EW21E
Rebecca GrayNorth WestConfirmedW20EW20EW20E
Rebecca GreenwoodAucklandConfirmedW12W12W12
Michelle HamillNo ClubConfirmedYellow
Jane HardingWellingtonConfirmedW50W50
Stephanie HardingWellingtonConfirmedW20EW20E
Sophie HarrisonPeninsula and PlainsConfirmedW20EW20EW20E
Emily HayesAucklandConfirmedW10W10W10
Jane HerriesHawke's BayConfirmedOrange
Frances HillNorth WestConfirmedW40W40W40
Olivia HobmanAucklandConfirmedW20AW20A
Bronwyn HolcombeAucklandConfirmedW50W50W50
Sonia HollandsCounties ManukauConfirmedW20EW20EW20E
Lauren HolmesNorth WestConfirmedW20EW20EW20E
Lisbeth HornellNorth WestConfirmedW60W60
Helen HowellHawke's BayConfirmedW20AW20AW20A
Gillian InghamWellingtonConfirmedW50W50
Sophie KatavichNorth WestConfirmedW14YellowYellow
Nicola KinzettAucklandConfirmedW50W50W50
Greta KnarstonCounties ManukauConfirmedW21EW21EW21E
Kay KnightbridgeNorth WestConfirmedOrangeOrangeOrange
Michael KnightbridgeNorth WestConfirmedM40M40M40
Tegan KnightbridgeNorth WestConfirmedW14W14W14
Maddie LongsonNorth WestConfirmedW16W16
Libby McleayAucklandConfirmedW40W40W40
Lisa MeadNorth WestConfirmedW50W50W50
Van Der Spuy MeganAucklandConfirmedW12W12
Bianca MercerAucklandConfirmedW14W14W14
Ocean MercierWellingtonConfirmedRed2Red2Red1
Glen MiddletonNorth WestConfirmedW60W60
Mary MoenNorth WestConfirmedW60W60
Ellie MolloyWellingtonConfirmedW20EW20EW20E
Rosanna MoncktonNorth WestConfirmedW10W10W10
Kelly MulvayHawke's BayConfirmedW20AW20AW20A
Judy Ng-Wai ShingNorth WestConfirmedOrange
Lorri O'BrienNorth WestConfirmedW60W60
Sheena O'BrienCounties ManukauConfirmedW16W16W16
Annette OrchardAucklandConfirmedW50W50W50
Anna ParsonsAucklandConfirmedW16W16W16
Elizabeth ParsonsAucklandConfirmedW50W50W50
Lucy ParsonsAucklandConfirmedW14W14W14
Jay PatersonTaranakiConfirmedW50W50W50
Kaitlyn PennellCounties ManukauConfirmedW16W16W16
Phillippa PooleNorth WestConfirmedW50
Rae PowellCounties ManukauConfirmedW70
Sophia ReayAucklandConfirmedW12W12W12
Kat ReynoldsNorth WestConfirmedW21E
Alexandra RiddleHutt ValleyConfirmedW20EW20EW20E
Anna RobertsonHutt ValleyConfirmedW40W40W40
Laura RobertsonHutt ValleyConfirmedW21EW21EW21E
Val RobinsonCounties ManukauConfirmedW70W70W70
Kate SalmonNorth WestConfirmedW20EW20EW20E
Maggi SalmonNorth WestConfirmedOrange
Annie SandersonTaranakiConfirmedW50W40W40
Cosette SavilleCounties ManukauConfirmedW21E
Lisa SchlootsCounties ManukauConfirmedW50W50
Celia SchofieldCounties ManukauConfirmedW21EW21E
Imogene ScottNelsonConfirmedW21EW21EW21E
Gemma ScownNorth WestConfirmedW20AOrangeOrange
Jessica SewellNorth WestConfirmedW12W12W12
Angela SimpsonWaikatoConfirmedW21EW21EW21E
Raewyn SimpsonBay of PlentyConfirmedW50W50
Christy SiuNorth WestConfirmedW20AOrangeOrange
Alina SmirnovaAucklandConfirmedRed1
Iryna SmirnovaAucklandConfirmedW50
Kate SmirnovaAucklandConfirmedW21E
Hayley SmithAucklandConfirmedW16W16W16
Rachel SmithBay of PlentyConfirmedW21EW21E
Rebecca SmithBay of PlentyConfirmedW21EW21E
Lyn StantonAucklandConfirmedW40W40W40
Sarah SteelCounties ManukauConfirmedW40Red2
Hannah StewartNo ClubConfirmedW12
Penny StewartWellingtonConfirmedW21EW21EW21E
Heidi StolbergerNorth WestConfirmedW16W16
Suzanne StolbergerNorth WestConfirmedW40W40
Diane TaylorNorth WestConfirmedW60W60
Alice Tilley North WestConfirmedW20EW20EW20E
Lauren TurnerWellingtonSubmittedW20EW20EW20E
Lise TurnerNorth WestConfirmedW21E
Veronika VavrovaMagnus OrienteeringSubmittedW21EW21EW21E
Mary WadsworthAucklandConfirmedW40W40W40
Ella WalmsleyNorth WestConfirmedW20AW20A
Grace WilkieNo ClubConfirmedW12
Karen WoodsAucklandConfirmedW40OrangeOrange

Men

CompetitorClubStatusSprintMiddleLong
Simon AddisonWaikatoConfirmedM21E
Stephen AndrewAucklandConfirmedM40M40M40
Darren AshmoreBay of PlentyConfirmedM21EM21EM40
Mike AshmoreAucklandConfirmedM60
Wayne AspinCounties ManukauConfirmedM60
Sean BardsleyWellingtonConfirmedM40M40
John BarrettNorth WestConfirmedM60M60
Chris BeckmanHawke's BayConfirmedM40M40M40
Devon BeckmanHawke's BayConfirmedM20EM20EM20E
Gene BeveridgeNorth WestConfirmedM21EM21E
Clive BoltAucklandConfirmedM60
Ross BrighouseCounties ManukauConfirmedM60
Caleb BrowneBay of PlentyConfirmedM10
Freddy BurghardtPost SV DresdenSubmittedM21EM21EM21E
Tane CambridgePeninsula and PlainsSubmittedM21EM21EM21E
Josh CampbellPeninsula and PlainsConfirmedM20EM20EM20E
Scott CarswellNorth WestConfirmedM14
Bert ChapmanNorth WestConfirmedM70M70
Tony CooperAucklandConfirmedM21E
Alistair Cory-WrightPeninsula and PlainsConfirmedM21EM21EM40
Ed Cory-WrightPeninsula and PlainsConfirmedM20EM20EM20E
Guy Cory-WrightAucklandConfirmedM50M50M50
James CrosbyAucklandConfirmedM20EM20EM20E
Martin CrosbyAucklandConfirmedM50M50M50
Andrew de L'IsleNorth WestConfirmedM40M40M40
Cameron de L'IsleNorth WestConfirmedM20EM20EM20E
Ieuan EdmondsHawke's BayConfirmedM20EM20EM20E
Brent EdwardsNelsonConfirmedM21EM21EM21E
Pike EuanNorth WestConfirmedM14M14
Stan FosterNorth WestConfirmedM60M60M60
Rob GardenNorth WestConfirmedM60M60
Chris GeldermanNorth WestConfirmedM70M70
Brent GoodallCounties ManukauConfirmedM40M40M40
Matthew GoodallCounties ManukauConfirmedM20EM20EM20E
Ben GreenAucklandConfirmedRed1Red1
Jeff GreenwoodAucklandConfirmedM50M50M50
Matthew GreenwoodAucklandConfirmedM10M10M10
Adrian GriffithsNorth WestConfirmedM50M50
Max GriffithsNorth WestConfirmedM16M16M16
Stephen HardingPeninsula and PlainsConfirmedM16M16
Jourdan HarveyCounties ManukauConfirmedM21EM21EM21E
Jimmy HayesAucklandConfirmedM16M16M16
Julian HayesAucklandConfirmedM50M50M50
Patrick HayesAucklandConfirmedM14M14M14
Tommy HayesAucklandConfirmedM20EM20EM20E
Callum HerriesHawke's BayConfirmedM20EM20EM20E
Callum HillNorth WestConfirmedM20EM20EM20E
Flynn HillNorth WestConfirmedM20EM20EM20E
Mika HillNorth WestConfirmedM14M14M14
Shaan HillNorth WestConfirmedM20EM20EM20E
Steve HillNorth WestConfirmedOrangeOrangeOrange
Rudy HlawatschAucklandConfirmedM50M50
Gordon HolmesNorth WestConfirmedOrangeOrange
Malcolm InghamWellingtonConfirmedM50M50
Paul IrelandNorth WestConfirmedM40M21EM40
Simon JagerAucklandConfirmedM21E
Allan JanesNorth WestConfirmedM40
Phil JohansenNorth WestConfirmedM60M60
Dion KennedyWaikatoSubmittedRed1Red1
Tim LongsonNorth WestConfirmedRed2Red2
Jason MarkhamWairarapaConfirmedM21EM21EM21E
Neil MartinNorth WestConfirmedM50M50
Martin MattNorth WestConfirmedM20EM20E
Geoff MeadNorth WestConfirmedM50M50M50
Owen MeansNorth WestConfirmedM50M50M50
Richard MercerAucklandConfirmedM50M50M50
Dave MiddletonNorth WestConfirmedM60M60
Terje MoenNorth WestConfirmedM60M60
Alex MoncktonNorth WestConfirmedM14M14M14
Daniel MoncktonNorth WestConfirmedM16M16M16
Nick MoncktonNorth WestConfirmedM40OrangeOrange
Derek MorrisonHawke's BaySubmittedM60M60M60
Duncan MorrisonHawke's BaySubmittedM21EM21EM21E
Shamus MorrisonWellingtonConfirmedM20EM20EM20E
Mike MorseNorth WestConfirmedM50M50
Craig MossNorth WestConfirmedM40M40
Kingsley Ng-Wai ShingNorth WestConfirmedM50M50
Jayden NicholasNo ClubConfirmedOrangeOrangeOrange
Jonty OramAucklandConfirmedM20EM20EM20E
Steve OramAucklandConfirmedM50M50M50
Selwyn PalmerAucklandConfirmedM60M60M60
John ParsonsAucklandConfirmedM60M60M60
Don PatersonTaranakiConfirmedM50M50M50
Liam PatersonTaranakiConfirmedM20EM20EM20E
Les PaverNorth WestConfirmedM60M70
Bruce PeatCounties ManukauConfirmedM50M50M50
Adrian PikeNorth WestConfirmedM40M40
Andrei PopoviciAucklandConfirmedM20EM20EM20E
Ionel PopoviciAucklandConfirmedM40M40
John PowellCounties ManukauConfirmedM70
Steve PyattNorth WestConfirmedM50M50M50
Thomas ReynoldsNorth WestConfirmedM21EM21E
John RobertsonHutt ValleyConfirmedM40M40M40
Tim RobertsonHutt ValleyConfirmedM20EM20EM20E
John RobinsonCounties ManukauConfirmedM70M70M70
David ScottAucklandConfirmedM60M60M60
Ian SimpsonBay of PlentyConfirmedM50M50
Dwayne SmithAucklandConfirmedM40M40M40
Nick SmithPeninsula and PlainsConfirmedM21EM21E
Richard SmithPeninsula and PlainsConfirmedM50M50
Scott SmithPeninsula and PlainsConfirmedM16M16
Tom SpencerTaranakiConfirmedM20EM20EM20E
William SteelCounties ManukauConfirmedM16Red2
Bayley StephensHawke's BayConfirmedM14M14M14
Jamie StewartWellingtonConfirmedM21EM21EM21E
Liam StolbergerNorth WestConfirmedM14M14
Thomas StolbergerNorth WestConfirmedM20E
Ken TaylorNorth WestConfirmedM60M60
Alan TeesdaleWellingtonConfirmedM12M12
Simon TeesdaleWellingtonConfirmedM20EM20E
Paul Teesdale-SpittleWellingtonConfirmedM40M40
Simen Teigen SogardKongsberg OrienteringslagSubmittedM21E
Cameron TierNorth WestConfirmedM20EM20EM20E
Mark ToddNo ClubConfirmedM40M40M40
Scott VennellAucklandConfirmedM50M50
Gergo VerhasAucklandConfirmedM21EM21EM21E
Rolf WagnerNorth WestConfirmedM60
Dennis WakefieldNorth WestConfirmedM21EM21E
Ryan WilliamsAucklandConfirmedM16M16M16
Mark WilsonAucklandConfirmedM50M50
Reuben WilsonAucklandConfirmedRed1
Michael WoodHutt ValleyConfirmedM60M60M60
Roger WoodroofeAucklandConfirmedM40M40M40
Kieran WoodsAucklandConfirmedM20EM20EM20E

Entry Summary

MaleFemaleTotal
Competitors124118242
Sprint8288170
Middle105103208
Long11599214
Race Entries302290592

Entry Status:

Submitted: Entry has been received however we have not yet confirmed payment

Confirmed: Payment has been received